Broken Land PKWY over Little Patuxent River
Good Condition34 years old32,730 vehicles/day
Location
| State | Maryland |
| County | Howard |
| Location | 0.31 Mi S Of US 29 |
| Carries | Broken Land PKWY |
| Crosses | Little Patuxent River |
| Coordinates | 39.19991, -76.85492 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 215.9 ft (65.8 m) |
| Max Span | 106.0 ft (32.3 m) |
| Deck Width | 89.9 ft (27.4 m) |
| Deck Area | 1802.9 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1992 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 32,730 (2009) |
| Truck Traffic | 3% |
| Lanes On Bridge | 5 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 624 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 100000130126010 |