Broken Land PKWY over US 29
Fair Condition35 years old32,730 vehicles/day
Location
| State | Maryland |
| County | Howard |
| Location | 1.79 Mi S Of Md 175 |
| Carries | Broken Land PKWY |
| Crosses | US 29 |
| Coordinates | 39.20226, -76.85980 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 190.9 ft (58.2 m) |
| Max Span | 96.1 ft (29.3 m) |
| Deck Width | 102.0 ft (31.1 m) |
| Deck Area | 1810.0 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1991 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 32,730 (2009) |
| Truck Traffic | 8% |
| Lanes On Bridge | 6 |
| Lanes Under Bridge | 6 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 923 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 100000130129010 |