US 29 Ramp D(1) over US 29
Good Condition35 years old10,581 vehicles/day
Location
| State | Maryland |
| County | Howard |
| Location | 1.77 Miles North Of Md 32 |
| Carries | US 29 Ramp D(1) |
| Crosses | US 29 |
| Coordinates | 39.20370, -76.85799 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 241.1 ft (73.5 m) |
| Max Span | 121.1 ft (36.9 m) |
| Deck Width | 44.0 ft (13.4 m) |
| Deck Area | 984.9 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1991 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 10,581 (2018) |
| Truck Traffic | 8% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 6 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 923 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 100000130128010 |