US 29 SB over Little Patuxent River
Fair Condition76 years old73,292 vehicles/day
Location
| State | Maryland |
| County | Howard |
| Location | 1.62 Miles S Of Md 175 |
| Carries | US 29 SB |
| Crosses | Little Patuxent River |
| Coordinates | 39.20466, -76.85806 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 79.1 ft (24.1 m) |
| Max Span | 75.1 ft (22.9 m) |
| Deck Width | 36.7 ft (11.2 m) |
| Deck Area | 269.9 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1950 (reconstructed 1998) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 73,292 (2009) |
| Truck Traffic | 8% |
| Lanes On Bridge | 3 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 423 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 100000130012012 |