Md 32 EB over Cedar Lane
Good Condition32 years old48,582 vehicles/day
Location
| State | Maryland |
| County | Howard |
| Location | 1.19 Mile North Of US 29 |
| Carries | Md 32 EB |
| Crosses | Cedar Lane |
| Coordinates | 39.18444, -76.89645 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 123.0 ft (37.5 m) |
| Max Span | 118.1 ft (36 m) |
| Deck Width | 42.3 ft (12.9 m) |
| Deck Area | 483.8 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1994 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 48,582 (2009) |
| Truck Traffic | 8% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 6 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 823 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 100000130135013 |