ST 9 Boylston ST over Tr Green Line D
Poor Condition121 years old96,206 vehicles/day
Location
| State | Massachusetts |
| County | Middlesex |
| Location | 2.3 Km Ely RT 128 |
| Carries | ST 9 Boylston ST |
| Crosses | Tr Green Line D |
| Coordinates | 42.31938, -71.20859 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 4 (Poor) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Girder and Floorbeam |
| Total Length | 56.1 ft (17.1 m) |
| Max Span | 49.9 ft (15.2 m) |
| Deck Width | 89.9 ft (27.4 m) |
| Deck Area | 468.5 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1905 (reconstructed 1960) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 96,206 (2017) |
| Truck Traffic | 4% |
| Lanes On Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | December 2022 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | N120402EEDOTNBI |