ST 9 Boylston ST over HWY Centre ST
Fair Condition94 years old82,758 vehicles/day
Location
| State | Massachusetts |
| County | Middlesex |
| Location | 1.5 Mi Ely RT 128 |
| Carries | ST 9 Boylston ST |
| Crosses | HWY Centre ST |
| Coordinates | 42.31940, -71.20694 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Frame |
| Total Length | 95.1 ft (29 m) |
| Max Span | 92.8 ft (28.3 m) |
| Deck Width | 62.0 ft (18.9 m) |
| Deck Area | 548.1 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1932 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 82,758 (2024) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 4 |
| Lanes Under Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 824 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | N120512EDDOTNBI |