HWY Walnut ST over Tr Green Line D
Poor Condition120 years old24,569 vehicles/day
Location
| State | Massachusetts |
| County | Middlesex |
| Location | Over Green Line |
| Carries | HWY Walnut ST |
| Crosses | Tr Green Line D |
| Coordinates | 42.32170, -71.20619 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 4 (Poor) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 44.0 ft (13.4 m) |
| Max Span | 43.0 ft (13.1 m) |
| Deck Width | 67.9 ft (20.7 m) |
| Deck Area | 277.4 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1906 (reconstructed 1963) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 24,569 (2022) |
| Truck Traffic | 3% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 924 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | Other State Agencies |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | N120394U2MBTNBI |