HWY Rogers ST over Tr Green Line D
Fair Condition120 years old766 vehicles/day
Location
| State | Massachusetts |
| County | Middlesex |
| Location | Over Green Line |
| Carries | HWY Rogers ST |
| Crosses | Tr Green Line D |
| Coordinates | 42.32460, -71.20213 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 39.0 ft (11.9 m) |
| Max Span | 35.1 ft (10.7 m) |
| Deck Width | 36.1 ft (11 m) |
| Deck Area | 130.9 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1906 (reconstructed 1999) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 766 (2022) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2022 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Other State Agencies |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | N120374U0MBTNBI |