St128 Service RD over Water Charles River
Good Condition77 years old35,400 vehicles/day
Location
| State | Massachusetts |
| County | Middlesex |
| Location | Newton-weston Town Line |
| Carries | St128 Service RD |
| Crosses | Water Charles River |
| Coordinates | 42.33768, -71.25738 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 206.0 ft (62.8 m) |
| Max Span | 41.0 ft (12.5 m) |
| Deck Width | 100.7 ft (30.7 m) |
| Deck Area | 1928.0 sq m |
| Main Spans | 5 |
| Year Built | 1949 (reconstructed 2013) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 35,400 (2024) |
| Truck Traffic | 7% |
| Lanes On Bridge | 3 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | N120582LHDOTNBI |