I 95 /st128 over Water Charles River
Fair Condition65 years old169,456 vehicles/day
Location
| State | Massachusetts |
| County | Middlesex |
| Location | Newton Weston Twn Line |
| Carries | I 95 /st128 |
| Crosses | Water Charles River |
| Coordinates | 42.33683, -71.25863 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 145.3 ft (44.3 m) |
| Max Span | 79.1 ft (24.1 m) |
| Deck Width | 146.3 ft (44.6 m) |
| Deck Area | 1975.8 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1961 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 169,456 (2023) |
| Truck Traffic | 8% |
| Lanes On Bridge | 7 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is possibly eligible (requires evaluation) |
| Structure Number | N120632FPDOTNBI |