HWY Grove ST over I 95 /st128
Fair Condition65 years old14,400 vehicles/day
Location
| State | Massachusetts |
| County | Middlesex |
| Location | 1 Km S Mass Pike |
| Carries | HWY Grove ST |
| Crosses | I 95 /st128 |
| Coordinates | 42.33261, -71.25534 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 232.9 ft (71 m) |
| Max Span | 80.1 ft (24.4 m) |
| Deck Width | 58.1 ft (17.7 m) |
| Deck Area | 1256.7 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1961 (reconstructed 1998) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 14,400 (2023) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 10 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 923 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is possibly eligible (requires evaluation) |
| Structure Number | N120562MGDOTNBI |