HWY Woodland RD over Comb I 90 & Csx/mbta
Fair Condition62 years old3,232 vehicles/day
Location
| State | Massachusetts |
| County | Middlesex |
| Location | .32 Km E. Charles Rv |
| Carries | HWY Woodland RD |
| Crosses | Comb I 90 & Csx/mbta |
| Coordinates | 42.34491, -71.25204 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 254.9 ft (77.7 m) |
| Max Span | 81.0 ft (24.7 m) |
| Deck Width | 42.3 ft (12.9 m) |
| Deck Area | 1002.3 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1964 (reconstructed 1995) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 3,232 (2023) |
| Truck Traffic | 4% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 6 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | December 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | N120314QPDOTNBI |