ST 8 Beaver ST over Water N Br Hoosic River
Fair Condition78 years old3,057 vehicles/day
Location
| State | Massachusetts |
| County | Berkshire |
| Location | @ Mcauley RD Intersection |
| Carries | ST 8 Beaver ST |
| Crosses | Water N Br Hoosic River |
| Coordinates | 42.70437, -73.08882 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 96.5 ft (29.4 m) |
| Max Span | 88.3 ft (26.9 m) |
| Deck Width | 50.9 ft (15.5 m) |
| Deck Area | 455.7 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1948 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 3,057 (2017) |
| Truck Traffic | 7% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 923 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | N140150C6DOTNBI |