ST 8 Beaver ST over Water N Br Hoosic River
Fair Condition72 years old2,711 vehicles/day
Location
| State | Massachusetts |
| County | Berkshire |
| Location | 0.3 Mi N Of ST 2 |
| Carries | ST 8 Beaver ST |
| Crosses | Water N Br Hoosic River |
| Coordinates | 42.70266, -73.09043 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Girder and Floorbeam |
| Total Length | 131.9 ft (40.2 m) |
| Max Span | 123.0 ft (37.5 m) |
| Deck Width | 47.9 ft (14.6 m) |
| Deck Area | 586.9 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1954 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 2,711 (2018) |
| Truck Traffic | 7% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 923 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is possibly eligible (requires evaluation) |
| Structure Number | N140140C5DOTNBI |