ST 2 /st8/union over Water N Br Hoosic River
Good Condition70 years old5,571 vehicles/day
Location
| State | Massachusetts |
| County | Berkshire |
| Location | At Canal Street |
| Carries | ST 2 /st8/union |
| Crosses | Water N Br Hoosic River |
| Coordinates | 42.70040, -73.10665 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 55.1 ft (16.8 m) |
| Max Span | 45.9 ft (14 m) |
| Deck Width | 45.9 ft (14 m) |
| Deck Area | 235.2 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1956 (reconstructed 1983) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 5,571 (2019) |
| Truck Traffic | 14% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 723 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | N140120AGDOTNBI |