HWY Mcauley RD over Water Hudson Brook
Good Condition23 years old120 vehicles/day
Location
| State | Massachusetts |
| County | Berkshire |
| Location | 0.1 Mi N Of Route 8 |
| Carries | HWY Mcauley RD |
| Crosses | Water Hudson Brook |
| Coordinates | 42.70643, -73.09012 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Wood or Timber |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 47.9 ft (14.6 m) |
| Max Span | 45.9 ft (14 m) |
| Deck Width | 17.1 ft (5.2 m) |
| Deck Area | 75.9 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2003 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 120 (2015) |
| Truck Traffic | 1% |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 723 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | N14020AX2MUNNBI |