HWY Eagle ST over Water N Br Hoosic River
Good Condition69 years old7,799 vehicles/day
Location
| State | Massachusetts |
| County | Berkshire |
| Location | At Int Of River&canal ST |
| Carries | HWY Eagle ST |
| Crosses | Water N Br Hoosic River |
| Coordinates | 42.70184, -73.10779 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Single/Spread |
| Total Length | 52.5 ft (16 m) |
| Max Span | 48.9 ft (14.9 m) |
| Deck Width | 56.4 ft (17.2 m) |
| Deck Area | 275.2 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1957 (reconstructed 2002) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 7,799 (2021) |
| Truck Traffic | 7% |
| Lanes On Bridge | 3 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 924 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is possibly eligible (requires evaluation) |
| Structure Number | N1401001LMUNNBI |