HWY Mendon RD over Water Abbott Run River
Poor Condition176 years old7,370 vehicles/day
Location
| State | Massachusetts |
| County | Bristol |
| Location | At Junct. Depot Street |
| Carries | HWY Mendon RD |
| Crosses | Water Abbott Run River |
| Coordinates | 41.92859, -71.37289 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 4 (Poor) |
| Channel/Waterway | 4 (Poor) |
| Scour Critical | 3 — Scour critical |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 46.9 ft (14.3 m) |
| Max Span | 43.0 ft (13.1 m) |
| Deck Width | 38.7 ft (11.8 m) |
| Deck Area | 168.7 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1850 (reconstructed 1953) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 7,370 (2024) |
| Truck Traffic | 12% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2024 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | Town/Township Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is possibly eligible (requires evaluation) |
| Structure Number | N160043JUMUNNBI |