I 295 NB over HWY Paine RD
Fair Condition60 years old24,857 vehicles/day
Location
| State | Massachusetts |
| County | Bristol |
| Location | .7 Mi SE Of R.i.s.l. |
| Carries | I 295 NB |
| Crosses | HWY Paine RD |
| Coordinates | 41.95040, -71.36798 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 121.1 ft (36.9 m) |
| Max Span | 61.0 ft (18.6 m) |
| Deck Width | 55.4 ft (16.9 m) |
| Deck Area | 623.6 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1966 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 24,857 (2024) |
| Truck Traffic | 8% |
| Lanes On Bridge | 3 |
| Lanes Under Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 324 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | N160503UWDOTNBI |