HWY Cushman RD over Water Abbott Run River
Fair Condition140 years old3,750 vehicles/day
Location
| State | Massachusetts |
| County | Bristol |
| Location | .6 Mi E Rhode Island |
| Carries | HWY Cushman RD |
| Crosses | Water Abbott Run River |
| Coordinates | 41.93274, -71.36957 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 7 — Countermeasures installed |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Slab |
| Total Length | 43.0 ft (13.1 m) |
| Max Span | 41.0 ft (12.5 m) |
| Deck Width | 21.7 ft (6.6 m) |
| Deck Area | 86.5 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1886 (reconstructed 1980) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 3,750 (2024) |
| Truck Traffic | 4% |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Town/Township Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is eligible for the National Register |
| Structure Number | N160033JTMUNNBI |