HWY Allen AVE over I 295
Fair Condition60 years old3,879 vehicles/day
Location
| State | Massachusetts |
| County | Bristol |
| Location | Behind Emerald Sq Mall |
| Carries | HWY Allen AVE |
| Crosses | I 295 |
| Coordinates | 41.94956, -71.35397 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 290.0 ft (88.4 m) |
| Max Span | 73.2 ft (22.3 m) |
| Deck Width | 41.7 ft (12.7 m) |
| Deck Area | 1122.7 sq m |
| Main Spans | 5 |
| Year Built | 1966 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 3,879 (2023) |
| Truck Traffic | 6% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 6 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | December 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | N160523Y5DOTNBI |