HWY Hunts Brg RD over Water Abbott Run River
Good Condition19 years old3,500 vehicles/day
Location
| State | Massachusetts |
| County | Bristol |
| Location | .5mi E Of Mendon RD |
| Carries | HWY Hunts Brg RD |
| Crosses | Water Abbott Run River |
| Coordinates | 41.94457, -71.37179 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 68.9 ft (21 m) |
| Max Span | 67.9 ft (20.7 m) |
| Deck Width | 27.6 ft (8.4 m) |
| Deck Area | 176.4 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2007 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 3,500 (2023) |
| Truck Traffic | 7% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Town/Township Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | N16008830MUNNBI |