I 295 NB over US 1 S Washington ST
Fair Condition60 years old19,351 vehicles/day
Location
| State | Massachusetts |
| County | Bristol |
| Location | 2 Miles West Of I 95 |
| Carries | I 295 NB |
| Crosses | US 1 S Washington ST |
| Coordinates | 41.94906, -71.34586 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 164.0 ft (50 m) |
| Max Span | 98.1 ft (29.9 m) |
| Deck Width | 58.1 ft (17.7 m) |
| Deck Area | 885 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1966 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 19,351 (2023) |
| Truck Traffic | 4% |
| Lanes On Bridge | 4 |
| Lanes Under Bridge | 6 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 624 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | N160533UUDOTNBI |