I 295 NB over HWY Old Post RD
Fair Condition59 years old31,810 vehicles/day
Location
| State | Massachusetts |
| County | Bristol |
| Location | .3 Mi E Of Us1 |
| Carries | I 295 NB |
| Crosses | HWY Old Post RD |
| Coordinates | 41.94946, -71.33987 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 112.9 ft (34.4 m) |
| Max Span | 59.1 ft (18 m) |
| Deck Width | 58.1 ft (17.7 m) |
| Deck Area | 608.9 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1967 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 31,810 (2024) |
| Truck Traffic | 8% |
| Lanes On Bridge | 4 |
| Lanes Under Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 224 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | N160553UPDOTNBI |