I 295 SB over HWY Old Post RD
Fair Condition59 years old24,573 vehicles/day
Location
| State | Massachusetts |
| County | Bristol |
| Location | .3 Mi. E. Of Us1 |
| Carries | I 295 SB |
| Crosses | HWY Old Post RD |
| Coordinates | 41.94980, -71.33973 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 110.9 ft (33.8 m) |
| Max Span | 59.1 ft (18 m) |
| Deck Width | 56.1 ft (17.1 m) |
| Deck Area | 578.0 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1967 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 24,573 (2022) |
| Truck Traffic | 4% |
| Lanes On Bridge | 4 |
| Lanes Under Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 224 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | N160553UQDOTNBI |