HWY Chestnut ST over Water Ipswich River
Poor Condition59 years old5,200 vehicles/day
Location
| State | Massachusetts |
| County | Middlesex |
| Location | 0.16 Km. S. Of Rte. 62 |
| Carries | HWY Chestnut ST |
| Crosses | Water Ipswich River |
| Coordinates | 42.57187, -71.09695 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Channel/Waterway | 4 (Poor) |
| Culvert | 2 (Critical) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Culvert |
| Total Length | 32.2 ft (9.8 m) |
| Max Span | 14.1 ft (4.3 m) |
| Deck Width | 42.3 ft (12.9 m) |
| Deck Area | 126.4 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1967 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 5,200 (2018) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 724 |
| Inspection Frequency | Every 6 months |
| Owner | Town/Township Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | N180032D4MUNNBI |