HWY Haverhill ST over Water Ipswich River
Fair Condition68 years old12,900 vehicles/day
Location
| State | Massachusetts |
| County | Middlesex |
| Location | .16 Km. S. Of Towncntr |
| Carries | HWY Haverhill ST |
| Crosses | Water Ipswich River |
| Coordinates | 42.57255, -71.08030 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Slab |
| Total Length | 44.9 ft (13.7 m) |
| Max Span | 43.0 ft (13.1 m) |
| Deck Width | 36.1 ft (11 m) |
| Deck Area | 150.7 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1958 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 12,900 (2017) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 823 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Town/Township Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is possibly eligible (requires evaluation) |
| Structure Number | N180112C6MUNNBI |