ST 28 Main ST over Water Martins Brook
Fair Condition123 years old31,080 vehicles/day
Location
| State | Massachusetts |
| County | Middlesex |
| Location | 0.2 Mi Sly RT 62 |
| Carries | ST 28 Main ST |
| Crosses | Water Martins Brook |
| Coordinates | 42.57496, -71.11068 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 3 — Scour critical |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Arch - Deck |
| Total Length | 21.0 ft (6.4 m) |
| Max Span | 21.0 ft (6.4 m) |
| Deck Width | 65.9 ft (20.1 m) |
| Deck Area | 128.6 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1903 (reconstructed 1992) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 31,080 (2019) |
| Truck Traffic | 6% |
| Lanes On Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 423 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | N180102L1DOTNBI |