HWY Central ST over Water Ipswich River
Fair Condition31 years old4,970 vehicles/day
Location
| State | Massachusetts |
| County | Middlesex |
| Location | 0.15 Km S Of St-62 |
| Carries | HWY Central ST |
| Crosses | Water Ipswich River |
| Coordinates | 42.57248, -71.08989 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 4 — Foundations need monitoring |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Slab |
| Total Length | 40.0 ft (12.2 m) |
| Max Span | 35.8 ft (10.9 m) |
| Deck Width | 32.2 ft (9.8 m) |
| Deck Area | 119.6 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1995 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 4,970 (2024) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 524 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Town/Township Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | N180047YDMUNNBI |