ST 62 Park ST over Water Ipswich River
Good Condition123 years old10,000 vehicles/day
Location
| State | Massachusetts |
| County | Middlesex |
| Location | 0.3 Mi E Of Haverhill ST |
| Carries | ST 62 Park ST |
| Crosses | Water Ipswich River |
| Coordinates | 42.57444, -71.07303 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Slab |
| Total Length | 45.6 ft (13.9 m) |
| Max Span | 41.0 ft (12.5 m) |
| Deck Width | 42.7 ft (13 m) |
| Deck Area | 180.7 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1903 (reconstructed 2004) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 10,000 (2025) |
| Truck Traffic | 6% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 125 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Town/Township Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | N18005AUJMUNNBI |