HWY River RD over Water Mill River
Good Condition14 years old1,571 vehicles/day
Location
| State | Massachusetts |
| County | Hampshire |
| Location | .08 M S Wllmsbrg Town-lin |
| Carries | HWY River RD |
| Crosses | Water Mill River |
| Coordinates | 42.36662, -72.70253 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 111.5 ft (34 m) |
| Max Span | 103.3 ft (31.5 m) |
| Deck Width | 31.2 ft (9.5 m) |
| Deck Area | 323 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2012 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,571 (2022) |
| Truck Traffic | 2% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 824 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | N19029B7PMUNNBI |