HWY Mulberry ST over Water Mill River
Good Condition35 years old5,000 vehicles/day
Location
| State | Massachusetts |
| County | Hampshire |
| Location | At Mill River |
| Carries | HWY Mulberry ST |
| Crosses | Water Mill River |
| Coordinates | 42.35399, -72.70095 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 83.3 ft (25.4 m) |
| Max Span | 80.1 ft (24.4 m) |
| Deck Width | 38.4 ft (11.7 m) |
| Deck Area | 297.2 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1991 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 5,000 (2024) |
| Truck Traffic | 3% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 624 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is possibly eligible (requires evaluation) |
| Structure Number | N190280MFMUNNBI |