HWY Reservoir RD over Water Roberts Meadow Brk
Fair Condition70 years old1,163 vehicles/day
Location
| State | Massachusetts |
| County | Hampshire |
| Location | 0md |
| Carries | HWY Reservoir RD |
| Crosses | Water Roberts Meadow Brk |
| Coordinates | 42.35381, -72.70561 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 4 — Foundations need monitoring |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 74.1 ft (22.6 m) |
| Max Span | 65.9 ft (20.1 m) |
| Deck Width | 34.4 ft (10.5 m) |
| Deck Area | 237.3 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1956 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,163 (2019) |
| Truck Traffic | 6% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 323 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | N190310MNMUNNBI |