HWY Main ST Leed over Water Mill River
Fair Condition101 years old2,008 vehicles/day
Location
| State | Massachusetts |
| County | Hampshire |
| Location | 0.1 Mi N Of Arch ST |
| Carries | HWY Main ST Leed |
| Crosses | Water Mill River |
| Coordinates | 42.35016, -72.70105 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 7 — Countermeasures installed |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Arch - Deck |
| Total Length | 51.8 ft (15.8 m) |
| Max Span | 51.8 ft (15.8 m) |
| Deck Width | 27.9 ft (8.5 m) |
| Deck Area | 134.3 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1925 (reconstructed 1989) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 2,008 (2005) |
| Truck Traffic | 7% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 924 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | N190450MLMUNNBI |