ST 9 Haydenvll RD over Water Beaver Brook
Fair Condition69 years old19,655 vehicles/day
Location
| State | Massachusetts |
| County | Hampshire |
| Location | .9 M W Jct Florence St. |
| Carries | ST 9 Haydenvll RD |
| Crosses | Water Beaver Brook |
| Coordinates | 42.36219, -72.69384 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Tee Beam |
| Total Length | 33.1 ft (10.1 m) |
| Max Span | 31.8 ft (9.7 m) |
| Deck Width | 48.6 ft (14.8 m) |
| Deck Area | 149.5 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1957 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 19,655 (2015) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 823 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | N190420UVDOTNBI |