I 91 NB over HWY Old Ferry RD
Fair Condition61 years old36,140 vehicles/day
Location
| State | Massachusetts |
| County | Hampshire |
| Location | Mm 24.3 On I-91 NB |
| Carries | I 91 NB |
| Crosses | HWY Old Ferry RD |
| Coordinates | 42.32768, -72.61670 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 87.9 ft (26.8 m) |
| Max Span | 84.6 ft (25.8 m) |
| Deck Width | 44.3 ft (13.5 m) |
| Deck Area | 361.8 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1965 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 36,140 (2018) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 124 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is possibly eligible (requires evaluation) |
| Structure Number | N19061104DOTNBI |