I 91 SB over HWY Damon RD
Fair Condition61 years old13,969 vehicles/day
Location
| State | Massachusetts |
| County | Hampshire |
| Location | Mm 25.5 On I-91 SB |
| Carries | I 91 SB |
| Crosses | HWY Damon RD |
| Coordinates | 42.33860, -72.63402 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 152.2 ft (46.4 m) |
| Max Span | 72.2 ft (22 m) |
| Deck Width | 44.3 ft (13.5 m) |
| Deck Area | 626.4 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1965 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 13,969 (2023) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 824 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is possibly eligible (requires evaluation) |
| Structure Number | N1906410DDOTNBI |