I 91 NB over HWY Hockanum RD
Good Condition3 years old24,935 vehicles/day
Location
| State | Massachusetts |
| County | Hampshire |
| Location | 1.9 M N Easthampton T.l. |
| Carries | I 91 NB |
| Crosses | HWY Hockanum RD |
| Coordinates | 42.31166, -72.61943 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 9 (Excellent) |
| Superstructure | 9 (Excellent) |
| Substructure | 9 (Excellent) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 88.3 ft (26.9 m) |
| Max Span | 84.0 ft (25.6 m) |
| Deck Width | 45.6 ft (13.9 m) |
| Deck Area | 373.9 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2023 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 24,935 (2022) |
| Truck Traffic | 7% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | N19060BM4DOTNBI |