I 91 NB over ST 9 Bridge ST
Fair Condition61 years old23,875 vehicles/day
Location
| State | Massachusetts |
| County | Hampshire |
| Location | Mm 24.8 On I-91 NB |
| Carries | I 91 NB |
| Crosses | ST 9 Bridge ST |
| Coordinates | 42.33319, -72.62119 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 161.7 ft (49.3 m) |
| Max Span | 50.9 ft (15.5 m) |
| Deck Width | 44.3 ft (13.5 m) |
| Deck Area | 665.5 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1965 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 23,875 (2017) |
| Truck Traffic | 12% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 624 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is possibly eligible (requires evaluation) |
| Structure Number | N19062106DOTNBI |