I 91 NB over Other Norwottuck Ra Tr
Fair Condition61 years old16,917 vehicles/day
Location
| State | Massachusetts |
| County | Hampshire |
| Location | Mm 24.8 On I-91 NB |
| Carries | I 91 NB |
| Crosses | Other Norwottuck Ra Tr |
| Coordinates | 42.33454, -72.62304 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 89.9 ft (27.4 m) |
| Max Span | 85.0 ft (25.9 m) |
| Deck Width | 44.3 ft (13.5 m) |
| Deck Area | 369.9 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1965 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 16,917 (2019) |
| Truck Traffic | 9% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 424 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is possibly eligible (requires evaluation) |
| Structure Number | N19063108DOTNBI |