I 91 NB over Comb I 91 Ramp & Gwrr
Fair Condition63 years old12,026 vehicles/day
Location
| State | Massachusetts |
| County | Hampshire |
| Location | Mm 25.8 On I-91 NB |
| Carries | I 91 NB |
| Crosses | Comb I 91 Ramp & Gwrr |
| Coordinates | 42.34046, -72.63823 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 402.9 ft (122.8 m) |
| Max Span | 123.7 ft (37.7 m) |
| Deck Width | 44.6 ft (13.6 m) |
| Deck Area | 1670.1 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1963 (reconstructed 1989) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 12,026 (2016) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2022 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is possibly eligible (requires evaluation) |
| Structure Number | N1906510ADOTNBI |