ST 12 Nb/w Bylstn over Rr Pwrr/bmrr
Poor Condition90 years old7,028 vehicles/day
Location
| State | Massachusetts |
| County | Worcester |
| Location | .2 Mi E Of I-190 |
| Carries | ST 12 Nb/w Bylstn |
| Crosses | Rr Pwrr/bmrr |
| Coordinates | 42.30000, -71.80093 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 4 (Poor) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Girder and Floorbeam |
| Total Length | 129.9 ft (39.6 m) |
| Max Span | 115.2 ft (35.1 m) |
| Deck Width | 37.4 ft (11.4 m) |
| Deck Area | 451.4 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1936 (reconstructed 1978) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 7,028 (2019) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2022 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | W44065237DOT634 |