ST 12 NB over HWY Neponset ST
Poor Condition49 years old6,488 vehicles/day
Location
| State | Massachusetts |
| County | Worcester |
| Location | .1 Mi W Of I-190 |
| Carries | ST 12 NB |
| Crosses | HWY Neponset ST |
| Coordinates | 42.29929, -71.80193 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 3 (Serious) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 102.4 ft (31.2 m) |
| Max Span | 90.6 ft (27.6 m) |
| Deck Width | 46.6 ft (14.2 m) |
| Deck Area | 443.0 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1977 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 6,488 (2022) |
| Truck Traffic | 6% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 124 |
| Inspection Frequency | Every 6 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | W441291KJDOTNBI |