I 290 EB over ST 12 Hope AVE
Fair Condition61 years old48,961 vehicles/day
Location
| State | Massachusetts |
| County | Worcester |
| Location | .2 Mi E Of Auburn T.l. |
| Carries | I 290 EB |
| Crosses | ST 12 Hope AVE |
| Coordinates | 42.23249, -71.82321 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 110.9 ft (33.8 m) |
| Max Span | 107.0 ft (32.6 m) |
| Deck Width | 61.4 ft (18.7 m) |
| Deck Area | 632.1 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1965 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 48,961 (2023) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 4 |
| Lanes Under Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 623 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | W441031RJDOTNBI |