I 290 EB over Rr Pwrr
Fair Condition60 years old40,641 vehicles/day
Location
| State | Massachusetts |
| County | Worcester |
| Location | .2 Mi East Of Hope AVE |
| Carries | I 290 EB |
| Crosses | Rr Pwrr |
| Coordinates | 42.23655, -71.81837 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 238.8 ft (72.8 m) |
| Max Span | 115.2 ft (35.1 m) |
| Deck Width | 57.4 ft (17.5 m) |
| Deck Area | 1,274 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1966 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 40,641 (2018) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 3 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 821 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | W441041RLDOTNBI |