I 290 WB over ST 12 Hope AVE
Fair Condition61 years old43,806 vehicles/day
Location
| State | Massachusetts |
| County | Worcester |
| Location | I 290wb/st 12 |
| Carries | I 290 WB |
| Crosses | ST 12 Hope AVE |
| Coordinates | 42.23247, -71.82352 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 110.9 ft (33.8 m) |
| Max Span | 107.0 ft (32.6 m) |
| Deck Width | 54.8 ft (16.7 m) |
| Deck Area | 564.5 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1965 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 43,806 (2023) |
| Truck Traffic | 8% |
| Lanes On Bridge | 3 |
| Lanes Under Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 623 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | W441031RKDOTNBI |