I 290 Ramp Dx over I 290 Rp Dh & Millbrk ST
Fair Condition44 years old8,560 vehicles/day
Location
| State | Massachusetts |
| County | Worcester |
| Location | .3 Mi.wst Of Burncoat St. |
| Carries | I 290 Ramp Dx |
| Crosses | I 290 Rp Dh & Millbrk ST |
| Coordinates | 42.28911, -71.79658 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 293.6 ft (89.5 m) |
| Max Span | 145.0 ft (44.2 m) |
| Deck Width | 31.2 ft (9.5 m) |
| Deck Area | 850.2 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1982 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 8,560 (2023) |
| Truck Traffic | 9% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 3 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 125 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | W441381TQDOTNBI |