I 290 EB over ST 70 Lincoln ST
Fair Condition59 years old49,604 vehicles/day
Location
| State | Massachusetts |
| County | Worcester |
| Location | .25 Mi. E Of Burncoat ST |
| Carries | I 290 EB |
| Crosses | ST 70 Lincoln ST |
| Coordinates | 42.29042, -71.78461 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 224.1 ft (68.3 m) |
| Max Span | 115.2 ft (35.1 m) |
| Deck Width | 60.0 ft (18.3 m) |
| Deck Area | 1249.9 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1967 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 49,604 (2022) |
| Truck Traffic | 6% |
| Lanes On Bridge | 3 |
| Lanes Under Bridge | 6 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 823 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is possibly eligible (requires evaluation) |
| Structure Number | W441111THDOTNBI |