HWY Marsh AVE over I 290
Fair Condition59 years old680 vehicles/day
Location
| State | Massachusetts |
| County | Worcester |
| Location | .2 Mi S Of Lincoln ST |
| Carries | HWY Marsh AVE |
| Crosses | I 290 |
| Coordinates | 42.29031, -71.77876 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 193.9 ft (59.1 m) |
| Max Span | 89.9 ft (27.4 m) |
| Deck Width | 52.8 ft (16.1 m) |
| Deck Area | 951.5 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1967 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 680 (2023) |
| Truck Traffic | 3% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 6 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 423 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | W44112216DOTNBI |